Історія

Історія ліцея надзвичайна. Та й ім'я П.С. Столярського не є випадковим в її назві. Петро Столярський стояв біля витоків музичного навчання в Одесі. Легендарна особистість, прекрасний оркестрант видатний педагог, Столярський ще в 1911 році організовує в Одесі музичні класи – свою приватну скрипкову школу, в якій навчає талановитих дітей грі на скрипці. Успіхи учнів Столярського стали помітні вже в 20-ті роки. Великий інтерес до уроків Майстра, жага одеситів до мистецтва змусили видатних музикантів до створення в Одесі регулярної музичної освіти. І як наслідок, в 1933 році в Одесі, в Лютеранському провулку, була відкрита перша Державна спеціальна музична школа – дійсно перша, так як ні в якіх інших містах подібних учбових закладів ще не було.

Уже в перші десятиліття існування Школи були вироблені основні принципи музичного виховання талановитих учнів: зв’язок школи майстерності зі всебічним музичним та загальноосвітнім навчанням. Цей принцип ліг в основу всіх шкіл подібного типу.

У середині 30-х років почалось будівництво Школи на Сабанєєвому мосту за проектом архітектора Троупянського. Нову будівлю було по праву названо „палацом юних музикантів”.


До цього часу ця велична споруда дивує не тільки своїм архітектурним ансамблем, але й внутрішньою цілеспрямованістю та зручністю. Концертні зали, класи для загальноосвітніх і для індивідуальних занять, бібліотека, спортивний зал...

У контексті такого незвичного освітнього закладу, яким є ССМШ імені Столярського, фігура директора надзвичайно помітна. Він втілює в собі як великі організаторські здібності, так і велике професійне наповнення. Таким був перший директор – сам П. С. Столярський, який очолював колектив Школи до 1941 року.
У післявоєнний час відбудовою та відновленням її славних традицій переймався видатний педагог, піаніст за професією Г. Д. Бучинський. З 1967 по 1994 рік Школа розвивалась під керівництвом музиканта-теоретика В. Т. Сухомлінова. Сьогодні – це Євгеній Леонідович Лисюк, доцент ОДМА ім. А.В. Нежданової заслужений працівник культури України, піаніст і педагог.

Від самого свого заснування Школа була тісно пов′язана з Одеською консерваторією – вищим етапом музичної освіти в Одесі. Значною частиною цієї системи є школа ім. Столярського. Для випускників Школи саме Консерваторія стає наступним рівнем професійного росту молодих музикантів. І сьогодні школа ім. Столярського розвивається під професійним патронатом Одеської музичної академії ім. А. В. Нежданової.

Тереном Школи став скрипковий клас Столярського, педагогічні методи якого дали, як відомо, видатні результати.

Відділ смичкових інструментів відомий блискучими педагогічними досягненнями. Багато років віддали цій благородній справі Артур Зіссерман, Леонід Мордкович, Борис Цуркан, клас віолончелі вів прекрасний педагог Юзеф Жадан, працював видатний альтист Михайло Гринберг.

Більшість з тих, хто навчався у школі ім. Столярського, на сьогодні складають славну плеяду струнного відділу.

У 1995 році у школі з’явилась ще одна спеціальність – гра на бандурі, українському національному струнному інструменті.

Майже одночасно зі скрипковим класом у Школі був відкритий і фортепіанний.
При його витоках стояли такі уславлені майстри, педагоги-професори Одеської консерваторії, як М. М. Старкова, М. І. Рибицька, Б. М. Рейнгбальд...

Впродовж років змінились покоління викладачів. Традиції корифеїв знайшли своє продовження в діяльності цілої плеяди талановитих педагогів: учениця Б. М. Рейнгбальд – Е. В. Левінзон, Л. К. Залевська, В. П. Василенко, В. В. Марданова, С. Л. Могилевська, Л. І. Симонова, І. М. Балашова, Є. П. Ставицька, В. Т. Передерій, Д. Г. Бучинський. Чудову школу фортепіанної майстерності отримали прославлені піаністи-віртуози: Єміль Гілельс, Генрієтта Мірвіс, Тетяна Гольтфарб, Євгеній Могилевський, Борис Блох, Людмила Марцевич, Михайло Легоцький, Сергій Терентьєв...

Сьогодні клас спеціального фортепіано – цілий ряд кваліфікованих викладачів, які виховали прекрасних виконавців, талановитих віртуозів – лауреатів міжнародних та національних конкурсів. Колектив фортепіанного відділу працює активно та творчо, вирощуючи прекрасні піаністичні таланти.

Відділ духових інструментів формувався протягом останніх десятиріч відповідно до потреб у висококваліфікованих оркестрових музикантах-виконавцях на духових інструментах.

Засновниками відділу стали чудові педагоги, які вражали виконавчою та концертною практикою: професор К. Е. Мюльберг, заслужений діяч мистецтв України (кларнет); флейтист С. І. Закорський, композитор Р. А. Свірський (клас труби), П. В. Наркутський (гобой), М. В. Крупей (саксофон). Відділ активно розвивається і поповнюється зразковими педагогічними кадрами: І.М. Борух (труба). І.Н. Шаварський ( гобой), С.М. Лаптев ( флейта) та інші.

У 2000-2001 навчальному році було відкрито відділ хорового диригування.
Педагоги відділу - випускники кафедри хорового диригування Одеської державної консерваторії – продовжують традиції Одеської хорової школи, відомої в Україні та за її межами. Хор школи багаторазово ставав лауреатами міжнародних конкурсів: Мюртен (Швейцарія) – Гран – прі, Вроцлав (Польща) – І премія, Галац (Румунія) – І премія.

Неможливо перелічити усі винагороди, тому що за роки існування ліцея лауреатських звань було здобуто більш ніж 3000.

Ліцей активно співпрацює з різноманітними міжнародними фондами та інституціями, за рахунок яких надійшла велика кількість музичних інструментів, було організовано багато міжнародних фестивалів, конференцій, гастрольних турів. Вже кілька років працює постійний філармонійний абонемент „Нащадки Столярського” з філармонійним оркестром. Відбувається щотижнева телепрограма – „Дитяча музична академія”.

Сьогодення ліцея – це надзвичайно активна багатопланова діяльність як учнів, так і педколектива, що спрямовано на розвиток національної культури у призмі світової культури.


Одеський історико-краєзнавчий музей представляє виставку : "Столярський та Одеса".